/Development/

/Mindfulness/

/Work-Life Balance/

/Happiness/

/Sense of accomplishment/


Breaking News

niedziela, 20 listopada 2016

Napisać Ci bajkę? Bajkę inicjacyjną...


Znowu poznałam człowieka inspirację. Przez moje zacięcie antropologiczne spędziłam wieczór na słuchaniu o archetypach i o bajkach inicjacyjnych – zapraszam na http://www.bajkoweseminaria.pl/
Jako przedsmak powiem tylko o dwóch archetypach kobiecych postaci w bajkach starosłowiańskich (każda ma męski odpowiednik):
- Baba Jaga – to mądra matka, jednak bajki spisywali mężczyźni, przerażała ich. Ponad to kobietom zawsze chciała pomóc, mężczyznom niekoniecznie, zawsze szczera, bogata w wiedzę i decyzyjna. Chłopców podczas inicjacji odbierano matkom, przerażonych nocą wpuszczano do lasu, a tam stare kobiety straszyły ich pierwotną kobiecością (nie wiadomo do końca co im robiły) i tak rodził się mizoginizm.
- Służąca – kiedy usłyszałam o tym archetypie, skomentowałam, że chyba żadna kobieta w baśni nie chce odkryć, że jest służącą, na co usłyszałam, że służąca oznacza oczyszczanie, a najważniejszym jej symbolem jest popiół – to popiół po czymś wielkim i potężnym, po miłości zniszczonej zdradą, po wielkim dziele zniweczonym.
Wbrew pozorom nie ma nic gorszego niż baśń o księżniczce i rycerzu, który ratuje ją z wierzy. Bywa, że bajkę zamawia rodzina na ślub pary młodej, jeżeli okazuje się po wglądowej rozmowie (sesja 1,5 godziny), że to księżniczka i rycerz autorka udziela im porad w bajce o trudnościach jakie mogą przetrwać. Tak się bowiem składa, że rycerz cały czas potrzebuje coś zdobywać, a księżniczki lubią dramat i wielkie uniesienia… Bajki są piękne, tekst zwykle powstaje 5 tygodni, książka jest wydawana, a do tego piękne obrazki rysowane, można zamówić też audiobook.

Innym polem działania bajkopisarki jest budowanie korzeni, a jak mawiała zakonnica w Wielkim Pięknie, korzenie są najważniejsze. Bogaty wnuk pomordowanej, wysiedlonej z Polski rodziny zamawia drzewo genealogiczne, a do tego baśń o rodzinie. Baśń można sobie opowiedzieć z pokolenia na pokolenie, jest w niej sporo faktów – autorka dokładnie bada historię rodziny i miejsca skąd pochodzi, jednak w bajce jest pole do fantazji, tego co mogło się zdarzyć, jak coś mogło wyglądać…
 
A jak Emilia Paprotna jest po Persku?:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja lista blogów

Łączna liczba wyświetleń

Designed By Blogger Templates